This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
€165.46
Ready to delivery
SKU
15444
0 Reviews
Single-stage compressor Aquaviva DSU 900 is designed for pumping air flow in air massage systems, SPA pools, artificial geysers and hot tubs. Made from durable thermoplastic. Simple installation and operation. Suitable for 16-32 nozzles.
- Compressor power: 0.9 kW
- Capacity: 110 m³/h
- Recommended working pressure: 100 mbar
- Maximum water column height: 1m
- Connection: 1 1/2"
Characteristic
| Article | DSU900V2 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | Instructions |
| Productivity, m³/h (at h) | 110 |
| Thermal insulation class | F |
| Уровень шума | 72 dB |
| Packed weight, kg | 2.8 |
| Connection | 1.5" |
| Power supply | 220V, 50Hz |
| Additional information |
|
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 24 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewSingle-stage compressor Aquaviva DSU 900 (110 m3/h, 220 V)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.





