This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
€413.70 Special Price €591.00 €591.00 - lowest price in 30 days
Out of stock
SKU
42407
0 Reviews
The Vulcan Evolution 2 Titan electric heater is reliable, precise, and fun. Its design makes it extremely durable and long-lasting. The Vulcan heater uses a titanium flow tube and a titanium heating element. It is set up with a temperature thermostat and a pressure sensor. A simple stop is available on the floor or vertically on the wall. Analogue power with a differential of 1.2°C provides a perfect solution for heating water in your pool.
Reason for price reduction: the box is damaged and shows signs of use.
- Power: 6 kW
- Heating elements: titanium
- Flow part: titanium
- Connection: 1.5" female thread or 50 mm ABS adapters
Characteristic
| Article | V-8T86 U1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Flowing part | Titanium |
| Built-in contactor | Siemens 3RT202 |
| Max pool volume, m³ | up to 20 m³ |
| Tension | 6 kW |
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Rated current, A | 27 |
| Frequency, Hz | 50/60 |
| Purpose | Frame pools, Home pools |
| Maximum water flow, m³/h | 17 |
| Minimum water flow, m³/h | 4 |
| Maximum working vice, bar | 4 |
| Control thermostat control | Аналоговое управление от 0 до 45°C (шаг настройки 1.2°C) |
| Protection class | IP44 |
| Overheating protection | Shutdown at +60°C (manual reset) |
| Installation | Floor and wall installation |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 3.0 |
| Manufacturer | Vulcan |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
| Product warranty | 12 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewElectric heater Vulcan Evolution Titan 6 kW 220V, markdown
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.



