This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
We no longer sell this product.
Most likely, the product has been discontinued or we have removed it from our range. Please see similar products or contact us for the best replacement.
Unavailable for ordering
SKU
17331
0 Reviews
Aquaviva Comfort Inverter AVCI09 is the optimal option for heating water in private swimming pools with a capacity of up to 40 m³. The inverter heat pump ensures quick heating and precise maintenance of the desired temperature. Thanks to the spiral titanium radiator, the heat exchange surface has been increased by 30%. The heat pump is equally efficient when working with fresh and salt water.
- Maximum thermal power: 9.0 kW
- Coefficient of performance: 10.0 - 6.8
- Freon: R32
Characteristic
| Article | BPNR09 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | |
| Construction type | Monoblock |
| Inverter | Yes |
| Mode of operation | Heating only |
| Performance in heating mode, at ambient t° 15°C, hot water t° 26°C |
|
| Performance indicators in heating mode, at t° of the environment +26°C, t° of heated water +26°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Purpose | Home pools |
| Thermal power, kW | 9 |
| Rated input power, kW | 1.4 |
| Rated current, A | 6.1 |
| Max pool volume, m³ | 40 |
| Recommended water flow, m³/h | 3-4 |
| Minimum air flow, m³/h | 2 800 |
| Connection | 50 mm |
| Heater material | Titanium |
| Corpus material | Stainless steel with UV resistant plastic |
| Compressor | Gree и TOSHIBA-GMCC |
| Working air temperature | 0 to 43°C |
| Water operating temperature | 18 to 35°C |
| Sound pressure (1 m) | 40.6 to 52.5 dBA |
| Sound pressure (10 m) | 20.6 to 32.5 dBA |
| Freon type | R32 |
| Refrigerant weight, g | 550 |
| Defrost mode | yes |
| Additional information | Rated input power: 0.36 - 1.4 kW |
| Equipment |
|
| Package size | 870 х 359 х 648 mm |
| Packed weight, kg | 53.0 |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 5 years on other components |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewHeat pump Aquaviva Comfort Inverter AVCI09 (9 kW)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.




