This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
We no longer sell this product.
Most likely, the product has been discontinued or we have removed it from our range. Please see similar products or contact us for the best replacement.
Unavailable for ordering
SKU
21835
0 Reviews
The Aquaviva Comfort AVC10 heat pump is designed to heat water in private swimming pools with a capacity of up to 40 000 liters. A characteristic feature of this series is the use of silver welding and hot gas defrosting, which ensures the durability and reliability of the equipment. Thanks to the spiral titanium radiator, the heat exchange surface has been increased by 30%. The pump can be used to work with salt and sea water.
- Maximum thermal power: 9.6 kW
- Performance factor: 4.3 - 5.7
- Freon: R32
Characteristic
| Article | THP10NP |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | Collapsible scheme |
| Construction type | Monoblock |
| Inverter | No |
| Mode of operation | Heating only |
| Performance in heating mode, at ambient t° 15°C, hot water t° 26°C |
|
| Performance indicators in heating mode, at t° of the environment +26°C, t° of heated water +26°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Purpose | Home pools |
| Thermal power, kW | 9.6 |
| Rated input power, kW | 1.5 |
| Rated current, A | 6.5 |
| Max pool volume, m³ | 40 |
| Recommended water flow, m³/h | 4-6 |
| Minimum air flow, m³/h | 4 300 |
| Connection | 50 mm |
| Heater material | Titanium |
| Corpus material | UV resistant plastic |
| Compressor | TOSHIBA-GMCC |
| Working air temperature | from 0 tо 43°C |
| Water operating temperature | from 15°C to 40°C |
| Sound pressure (1 m) | 48.8 dBa |
| Sound pressure (10 m) | 28.8 dBa |
| Freon type | R32 |
| Refrigerant weight, g | 800 |
| Defrost mode | yes |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 961 × 312 × 658 mm |
| Packed weight, kg | 50.0 |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 5 years on other components |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewHeat pump Aquaviva Comfort AVC10 ON/OFF (9.6 kW)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.




