This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
We no longer sell this product.
Most likely, the product has been discontinued or we have removed it from our range. Please see similar products or contact us for the best replacement.
Unavailable for ordering
SKU
28767
0 Reviews
The Aquaviva Model Vertical 41T heat pump is an ideal option for heating or cooling water in commercial pools up to 180,000 liters. Equipped with a vertical air exchange system, allowing it to be installed in areas with limited space.
Thanks to inverter technology, it provides high efficiency compared to non-inverter pumps, enhancing performance and reducing energy costs.
The heat pump with a titanium heat exchanger works with chlorinated and saltwater, ensuring reliable and durable operation without corrosion. Wi-Fi control is also available via your smartphone through the Smart Life app, which can be downloaded from the Google Play or App Store.
- Maximum heating power: 39.67 kW
- Coefficient of performance: up to 15.15
- Refrigerant: R32
Characteristic
| Article | AVMV-FI41RW |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Vertical |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -15°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +26°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +35°C, inlet water t° +30°C and outlet water t° +28°C |
|
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Purpose | Public pools |
| Thermal power, kW | 39.7 |
| Rated input power, kW | 2.20 - 8.03 |
| Rated current, A | 14 |
| Max pool volume, m³ | 180 |
| Recommended water flow, m³/h | 17.6 |
| Connection | 50 mm |
| Heater material | Titanium |
| Corpus material | Galvanized steel with powder coating |
| Compressor | Mitsubishi |
| Working air temperature | from -10 to +43°C |
| Water operating temperature | from +9 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | 57 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Refrigerant weight, g | 5 400 |
| Defrost mode | yes |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 907 х 842 х 1052 mm |
| Packed weight, kg | 160.0 |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 36 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewInverter heat pump Aquaviva Model Vertical 41T (39.67 kW)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.






