The Kripsol I-Komfort RC900 inverter heat pump is an ideal option for heating or cooling water in a pool with a volume of up to 36,000 liters. The titanium heat exchanger is resistant to chlorinated and sea water, which guarantees a long service life without corrosion.
Full Inverter technology allows you to smoothly adjust the compressor and fan power, adapting the pump to current conditions. This provides up to 30% energy savings compared to traditional pumps and increases the service life of components. Automatic defrosting protects the pump from freezing in the cold season, and the efficient double rotary compressor and low-noise fan make the device almost inaudible.
The control is simple and intuitive with a touch LED screen. Optional Wi-Fi control from your smartphone is available.
- Maximum heating power: 8.97 kW
- Coefficient of performance: up to 12.77
- Refrigerant fluid: R32
Characteristic
| Article | IKOMFORTRC900 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | |
| Construction type | Monoblock |
| Inverter | Yes |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Purpose | Home pools |
| Thermal power, kW | 9.0 |
| Max pool volume, m³ | 36 |
| Recommended water flow, m³/h | 3.8 |
| Connection | 50 mm |
| Heater material | Titanium |
| Corpus material | ABS plastic |
| Compressor | Mitsubishi DC Inverter twin rotary |
| Working air temperature | from -7 to +43°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 37 to 45 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | from 19 to 28 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Refrigerant weight, g | 430 |
| Defrost mode | yes |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Size | 1040x425x615 mm |
| Packed weight, kg | 53.0 |
| Manufacturer | Kripsol |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.


