Hayward HCP38303E self-priming centrifugal pump with pre-filter for commercial pools. It is used to filter and circulate water. The HCP series was designed by Hayward as a reliable alternative to heavy cast iron and bronze pumps for commercial applications. It is made of lightweight, durable thermoplastic reinforced with glass fibre. Hydraulic units made of Noryl allow the pump to be used with salt and sea water. It is equipped with a high-capacity pre-filter. The transparent cover of the pre-filter is fastened with four easy-to-remove stainless steel screws. The pump uses a powerful TEFC cooled motor.
Reason for price reduction: the motor has undergone professional rewinding, the комплектation is complete, the original packaging is damaged, and the product is fully functional.
- Capacity: 48 m³/h
- Power: 2.76 kW
- Connector: 90mm
Characteristic
| Article | 011231459212 U1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Purpose | Public pools |
| For salt water | Yes |
| Engine energy efficiency | IE3 |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Corpus material | Thermoplastic + fiberglass |
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 192 000 |
| Productivity, m³/h (at h) | 48 at 10 m |
| Useful power, l.s. | 3 |
| Power, kW | 2.8 |
| Protection class | IP55 |
| Connection | 90 mm |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 29.8 |
| Size | 801х541х291 mm |
| Manufacturer | Hayward |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months. The warranty is subject to timely regular maintenance and replacement of consumables. When installing the pump an additional motor protection circuit breaker is required. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.




