This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
Hayward HCP38353E1 self-priming centrifugal pump with pre-filter for commercial pools. It is used to filter and circulate water. The HCP Series was designed by Hayward as a reliable alternative to heavy duty cast iron and bronze pumps for commercial applications. It is made of lightweight, durable thermoplastic reinforced with glass fibre. Hydraulic units made of Noryl allow the pump to be used with salt and sea water. It is equipped with a high-capacity pre-filter. The transparent cover of the pre-filter is fastened with four easy-to-remove stainless steel screws. The pump uses a powerful TEFC cooled motor. It is designed for pools with a capacity of up to 232,000 liters.
- Capacity: 58 m³/h
- Power: 3.7 kW
- Connector: 90mm
Characteristic
| Article | 11241029212, 11241029212 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | Guidelines |
| Purpose | Public pools |
| For salt water | Yes |
| Engine energy efficiency | IE3 |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Corpus material | Thermoplastic + fiberglass |
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 232 000 |
| Productivity, m³/h (at h) | 58 at 10 m |
| Useful power, l.s. | 3.5 |
| Power, kW | 3.7 |
| Protection class | IP55 |
| Connection | 90 mm |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 37.7 |
| Package size | 801х541х291 mm |
| Manufacturer | Hayward |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months. The warranty is subject to timely regular maintenance and replacement of consumables. When installing the pump an additional motor protection circuit breaker is required. |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPump Hayward HCP38353E1 KAP350 T1.B IE3 (380V, 58 m3/h, 3.5 KM)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.








