Pump Hayward Max Flo SP1816HW221 (220 V, 15.6 m3/h, 1.5 HP)
Rating:
0% of 100
0
0  Reviews
Add new review
Energy efficiency class
IE1
Energy efficiency class
IE1
Out of stock
SKU
15437
  • Capacity: 15.6 m³/h
  • Power: 1.1 kW
  • Connection: 1 1/2"
  • Voltage: 220V
Characteristic
More Information
Barcode 610 377 145 336
Article 81033\SP1816HW221
Safety data Download
Downloadable materials
Purpose Private pools
For salt water No
Presence of a prefilter Yes
Variable speed No
Number of phases 1 (220-240 V)
Maximum volume of the serviced pool, l 64 000
Productivity, m³/h (at h) 15.6 at 8 m
Useful power, l.s. 1.5
Power, kW 1.1
Connection 1.5"
Additional information
  • Body: Permaglass XL heat-resistant polypropylene fiber
  • Motor: enclosed stainless steel
  • Electrical rating: 220V/50Hz/5A< /li>
  • Noise level: 65 dB
  • Pump protection class: IPX5
  • Maximum water temperature: +40℃
  • Minimum water temperature: +1℃ < /li>
  • Pressure: up to 2 bar
  • Engine speed: 2900 rpm
  • Number of phases: 1
  • Allowed salt concentration: up to 5 g /l
Packed weight, kg 15.0
Manufacturer Hayward
Reviews users (0)
Write Your Own Review