This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
€384.75 Special Price €513.00 €513.00 - lowest price in 30 days
1 piece left.
SKU
42435
The Kripsol KSE 200 M IE2 centrifugal pump is an ideal option for filtering and circulating water in pools with a volume of up to 100,000 liters. It is suitable for use with salt water.
The pump body is made of high-strength polypropylene, and the impeller is made of Noryl, which is resistant to corrosion. The motor's energy efficiency class is: IE2.
The pump is equipped with a pre-filter featuring a transparent polycarbonate lid, which allows for monitoring the pre-filter's saturation and ensures timely cleaning. A double drain system is built-in, which opens easily without the use of tools.
Reason for markdown: after repair of the pump body and connection box, the original box is damaged, user manual is missing.
- Flow rate: 25.7 m³/h
- Power: 1.92 kW
- Connection: 63 mm
Characteristic
| Article | 010421220120E2 U1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Purpose | Private pools, Public pools |
| For salt water | Yes |
| Engine energy efficiency | IE2 |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 100 000 |
| Productivity, m³/h (at h) | 25.7 at 10 m |
| Useful power, l.s. | 2 |
| Power, kW | 1.9 |
| Operating water temperature, °C | up to +50 |
| Protection class | IP55 |
| Connection | 63 mm |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 18.9 |
| Size | 630х340х255 mm |
| Manufacturer | Kripsol |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPump Kripsol KSE 200 M IE2 (220 V, 25.7 m3/h, 2 HP), markdown
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.



