This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
€564.00
Ready to delivery
SKU
24562
0 Reviews
The Hayward Swim Clear Cartridge Filter is the ideal compact option for filtering water in home pools up to 80,000 liters. The main distinguishing feature of Hayward Swim Clear filters is a high degree of filtration up to 20 microns. It is up to 2 times more efficient than sand filters and can significantly reduce the use of chemicals in the pool. In addition, the absence of the need for backwashing saves up to 35,000 liters of water per year compared to standard sand filters.
- Capacity: 20 m³/h
- Connection type: side
- Connection diameter: 63 mm
Characteristic
| Article | C100SE |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Filter type | Cartridge |
| Filter housing | Glass fiber reinforced polymer |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 80 000 |
| Filter diameter, mm | 330 |
| Filtration fineness | up to 25 microns |
| Max. throughput, m³/h | 20 |
| Maximum working vice, bar | 3.5 bar |
| Sand loading, kg | 0 |
| Connection type | Lateral |
| Connection | 63 mm |
| Filtration area, m² | 9.3 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Size | 775 х 464 mm |
| Packed weight, kg | 15.8 |
| Manufacturer | Hayward |
| Country of Manufacture | France |
| Product warranty | 5 years |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewCartridge filter Hayward Swim Clear C100SE (20 m3/h, D330)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.


