Out of stock
Aquajoy Jet A7 is a flagship inverter heat pump for pools of 15–30 m³ with a high COP of up to 20. It heats water at air temperatures from -20 to +43°C and cools it from +10 to +43°C, ensuring comfortable swimming all year round. The device supports 3 operating modes: Power, Smart, and Silent.
Thanks to 3D Full Inverter technology and a Mitsubishi compressor, it consumes minimal energy. It operates almost silently due to enhanced sound insulation, a special design, and structural features of the casing. The titanium heat exchanger is resistant to chlorine and salt water, ensuring durability and reliability. The automatic system protects the device from overheating, lack of flow, or critical pressure. Control the pump via Wi-Fi using the Smart Life app (download to your smartphone from Google Play or App Store).
- Quietest in its class: noise level from 31 to 44 dB(A)
- Maximum heat output: 7 kW
- Coefficient of performance: 20.00~7.04
- Freon: R32
Characteristic
| Article | Jet-A7i20-20R32 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | User manual |
| Construction type | Monoblock |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -20°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance indicators in cooling mode, at an ambient temperature of +35°C, heated water temperature of +27°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Thermal power, kW | 7 |
| Rated current, A | 7.0 |
| Max pool volume, m³ | 30 |
| Recommended water flow, m³/h | 3.1 |
| Heater material | Titanium heat exchanger |
| Compressor | Rotary, Mitsubishi |
| Working air temperature | from -20 to +43°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 31 to 44 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | <29 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 881×360×632 mm |
| Packed weight, kg | 60.0 |
| Manufacturer | Aquajoy |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 3 years on other components. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.








