This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
We no longer sell this product.
Most likely, the product has been discontinued or we have removed it from our range. Please see similar products or contact us for the best replacement.
Unavailable for ordering
SKU
42225
The Aquajoy Side Flow A11 is an inverter heat pump for pools up to 50 m³. It provides cooling down to +8°C and heating up to +40°C, operating efficiently in ambient temperatures from -20°C to +48°C.
With a high COP of up to 20.92, it ensures minimal energy consumption even in the off-season. The unit features a Mitsubishi compressor for long-term reliability and a titanium heat exchanger resistant to chlorine and salt water. For maximum safety, the pump includes automatic shut-off for overheating, low water flow, or critical pressure.
The side-discharge design allows for installation in narrow spaces and reduces noise levels. Remote management is available via Wi-Fi through the Smart Life app Google Play or App Store.
- Maximum heating power: 11.05 kW
- Coefficient of performance: 20.92 ~ 6.74
- Freon: R32
Characteristic
| Article | Side Flow-A11i21-20R32 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Side |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -20°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body, Control via application |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance indicators in cooling mode, at an ambient temperature of +35°C, heated water temperature of +27°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Thermal power, kW | 11.1 |
| Rated current, A | 12.5 |
| Max pool volume, m³ | 50 |
| Recommended water flow, m³/h | 4.8 |
| Heater material | Titanium |
| Compressor | Rotary Mitsubishi |
| Working air temperature | from -20 to +48°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 32 to 47 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | <34 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Size | 800×500×600 mm |
| Packed weight, kg | 70.0 |
| Manufacturer | Aquajoy |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 3 years on other components. |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewInverter heat pump Aquajoy Side Flow A11 (11.05 kW)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.







