The Aquajoy Side Flow A28 is a powerful inverter heat pump designed for large pools up to 100 m³. It offers versatile temperature control, cooling water to +8°C or heating it to +40°C, with an operating range in ambient air temperatures from -20°C to +48°C.
With a high COP of up to 20.08, the A28 ensures maximum energy savings even during the shoulder seasons. The unit features a premium Mitsubishi compressor for long-term reliability and a titanium heat exchanger resistant to chlorine and saltwater. For enhanced safety, the pump automatically shuts down in the event of overheating, loss of water flow, or critical pressure fluctuations.
The side-discharge design facilitates installation in narrow spaces and helps maintain low noise levels. Remote management is available via Wi-Fi through the Smart Life app Google Play or App Store.
- Maximum heating power: 27.86 kW
- Coefficient of performance: 20.08~6.81
- Freon: R32
Characteristic
| Article | Side Flow-A28i20-20R32 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Side |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -20°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body, Control via application |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance indicators in cooling mode, at an ambient temperature of +35°C, heated water temperature of +27°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Thermal power, kW | 27.9 |
| Rated current, A | 31.1 |
| Max pool volume, m³ | 100 |
| Recommended water flow, m³/h | 12 |
| Heater material | Titanium |
| Compressor | Rotary Mitsubishi |
| Working air temperature | from -20 to +48°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 36 to 53 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | <38 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 1100×514×756 mm |
| Packed weight, kg | 90.0 |
| Manufacturer | Aquajoy |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 3 years on other components. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.







