The Aquajoy Side Flow A28T is an inverter heat pump designed for pools with a volume of up to 100 m³. It provides reliable climate control, cooling water to +8°C or heating it up to +40°C based on weather conditions and user needs. The unit is engineered to operate in ambient air temperatures ranging from -20°C to +48°C.
With a high COP of up to 20.08, the A28T significantly lowers energy consumption, even during the off-season. It features a premium Mitsubishi compressor for long-term stability and a titanium heat exchanger that is fully resistant to chlorine and saltwater. For maximum safety, the pump automatically stops in case of overheating, loss of water flow, or critical pressure levels.
The side-discharge design allows for easier installation in narrow spaces and ensures lower noise levels. Remote management is available via Wi-Fi through the Smart Life app Google Play or App Store.
- Maximum heating power: 27.86 kW
- Coefficient of performance: 20.08~6.81
- Freon: R32
Characteristic
| Article | Side Flow-A28Ti20-20R32 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Side |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -20°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body, Control via application |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance indicators in cooling mode, at an ambient temperature of +35°C, heated water temperature of +27°C |
|
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Thermal power, kW | 27.9 |
| Rated current, A | 10.9 |
| Max pool volume, m³ | 100 |
| Recommended water flow, m³/h | 12 |
| Heater material | Titanium |
| Compressor | Rotary Mitsubishi |
| Working air temperature | from -20 to +48°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 36 to 53 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | <38 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Size | 1100×514×756 mm |
| Packed weight, kg | 90.0 |
| Manufacturer | Aquajoy |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 3 years on other components. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.







