The Aquajoy Side Flow A21T is an inverter heat pump designed for pools up to 80 m³. It provides flexible climate control, cooling water to +8°C and heating it up to +40°C, with an operational range in ambient air temperatures from -20°C to +48°C.
With a high COP of up to 21.05, the A21T significantly reduces energy consumption even during the shoulder seasons. The unit is equipped with a premium Mitsubishi compressor for long-term durability and a titanium heat exchanger resistant to chlorine and saltwater. For maximum safety, the pump automatically stops in case of overheating, loss of water flow, or critical pressure fluctuations.
The side-discharge design allows for easy installation in narrow spaces and ensures quiet operation. Remote management is available via Wi-Fi through the Smart Life app Google Play or App Store.
- Maximum heating power: 21.32 kW
- Coefficient of performance: 21.05~6.90
- Freon: R32
Characteristic
| Article | Side Flow-A21Ti21-20R32 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Side |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -20°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body, Control via application |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance at ambient t° +27°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance at ambient t° +15°C, inlet water t° +26°C and outlet water t° +28°C |
|
| Performance indicators in cooling mode, at an ambient temperature of +35°C, heated water temperature of +27°C |
|
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Thermal power, kW | 21.3 |
| Rated current, A | 7.8 |
| Max pool volume, m³ | 80 |
| Recommended water flow, m³/h | 9.2 |
| Heater material | Titanium |
| Compressor | Rotary Mitsubishi |
| Working air temperature | from -20 to +48°C |
| Water operating temperature | from +8 to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | from 35 to 50 dB(A) |
| Sound pressure (10 m) | <36 dB(A) |
| Freon type | R32 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 1100×514×756 мм |
| Packed weight, kg | 90.0 |
| Manufacturer | Aquajoy |
| Product warranty | 5 years warranty on heat exchanger and compressor, 3 years on other components. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.







