The Aquaviva Superior 27 FI27RW inverter heat pump is an ideal option for heating or cooling water in a swimming pool with a volume of up to 120,000 liters. The pump with titanium heat exchanger works with chlorinated and sea water, ensuring long-lasting operation without corrosion. Built-in safety devices provide protection against overloads and pressure surges when there is insufficient water flow. An automatic timer ensures that the pump is turned on/off according to a given schedule. There is also Wi-Fi control from your smartphone through the Smart Life application, which can be downloaded at Google Play or App Store.
Reason for markdown: there are signs of use and installation (scratches). The original box is damaged.
- Maximum thermal power: 27.3 kW
- Performance factor: 6.2 - 15
- Freon: R32
Characteristic
| Article | AVSP-FI27RW U1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | Instruction |
| Construction type | Monoblock |
| Construction type | Standard/classic |
| Inverter | Yes |
| Operating temperature (at min. air temperature) | From -15°C |
| Control | Wi-Fi, Panel on the body, Control via application |
| Mode of operation | Heating and cooling |
| Performance in heating mode, at ambient t° 15°C, hot water t° 26°C |
|
| Performance indicators in heating mode, at t° of the environment +26°C, t° of heated water +26°C |
|
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Purpose | Home pools |
| Thermal power, kW | 27.3 |
| Rated input power, kW | 0.75 - 5.22 |
| Rated current, A | 3.45 - 22.7 |
| Max pool volume, m³ | 120 |
| Recommended water flow, m³/h | 10.2 |
| Connection | 50 mm |
| Heater material | Titan |
| Corpus material | Galvanized steel with powder coating |
| Compressor | TOSHIBA-GMCC |
| Working air temperature | -15°C to +43°C |
| Water operating temperature | +8°C to +40°C |
| Sound pressure (1 m) | less than 48 dBA |
| Sound pressure (10 m) | less than 30 dBA |
| Freon type | R32 |
| Refrigerant weight, g | 1 500 |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Size | 1127 х 470 х 707 mm |
| Packed weight, kg | 63.0 |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 36 months |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.




