This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
€491.00
Out of stock
Expected in stock on 15.05.2026
The specified delivery date and product availability are subject to change. To make a pre-order, please contact the manager
SKU
42561
0 Reviews
The Emaux Smart Plus DP300-X-PH peristaltic dosing pump is the ideal solution for precise, hands-free chemical dosing in swimming pools. It automatically measures and maintains the required pH level in pools ranging from 30 to 150 m³.
The pump automatically reduces the chemical flow rate as soon as the parameters approach normal levels, protecting the water from overdose. If necessary, you can switch to manual mode and set the operating speed yourself as a percentage of the maximum.
- Flow rate: 1.5 or 3 l/h
- Maximum operating pressure in the piping system: 1.5 bar
Characteristic
| Article | 9 130 117 |
|---|---|
| Pump type | Peristaltic |
| Recommended pool volume, m³ | To 150 |
| Productivity, l/h | 3 |
| Purpose | Home pools, Public pools |
| Additional features | Digital control panel, pH analysis, Accessory management, Proportional Dosing Pro Band, OFA security protocol, The presence of a reagent level sensor, Dosing time delay |
| Рекомендуемый объем бассейна, м³ | 30–150 |
| Adjustment | Automatic |
| Digital control panel | Yes |
| Pump capabilities |
|
| Dosing system | Proportional |
| Constant dosing regimen | Yes |
| Proportional dosing regimen | Yes |
| Dosing by timer | No |
| Connecting a level sensor | Yes (sensor included) |
| Maximum suction lift, m | 2 |
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Power consumption, W | 20 |
| Connection | 1/2" |
| Equipment |
|
| Size | 220×160×108.2 mm |
| Packed weight, kg | 3.0 |
| Manufacturer | Emaux |
| Product warranty | 12 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPeristaltic dosing pump Emaux Smart Plus DP300-X-PH 3 l/h + pH kit
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.



