Pump Aquaviva LX CA150-125-200/55T (380 V, 350 m3/h, 75 HP)
Rating:
0% of 100
0
0  Reviews
Add new review
Productivity, m³/h
Input power, kW
55
Product is available upon request.
After ordering, our manager will contact you to clarify details and delivery time.
Productivity, m³/h
Input power, kW
55
In Preorder
SKU
31504
  • Productivity: 350 m³/h, at 38 m
  • Input power: 55 kW
  • Output power: 75 hp
  • Motor energy efficiency: IE3
Characteristic
More Information
Article CA150-125-200/55T
Safety data Download
Downloadable materials Instruction
Purpose Public pools
For salt water Yes
Engine energy efficiency IE3
Presence of a prefilter No
Variable speed No
Corpus material AISI 304
Number of phases 3 (380-400 V)
Maximum volume of the serviced pool, l 1 400 000
Productivity, m³/h (at h) 350 at 38 m
Useful power, l.s. 75
Power, kW 55
Operating water temperature, °C up to +104
Protection class IP55
Additional information
  • Maximum ambient temperature: +50℃
  • Maximum operating pressure: 10 bar
  • Insulation class: F
  • Maximum installation height: 1000 m
Packed weight, kg 40.0
Manufacturer Aquaviva
Reviews users (0)
Write Your Own Review