The Aquaviva LX SVQ200T self-priming pump is an excellent choice for filtration system in small private and commercial pools. The pump can lift water without filling to a height of 2.5 m. Due to the ability of the pump to suck in water on its own, it works without preliminary filling with liquid. The pump casing and prefilter are made of thermoplastic. The drive shaft and connecting bolts are stainless steel. The pump motor is designed for long and uninterrupted operation, and a special thermal protection prevents it from technological overloads. The pump is equipped with a full cleaning system to prevent the drainage of residual liquid at each stop.
Reason for discount: lack of original packaging and glue marks on the housing.
- Capacity: 19 m³/h
- Power: 1.5 kW
- Connection: 63 mm
Characteristic
| Article | SVQ200T-OUT1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Downloadable materials | Manual |
| Purpose | Private pools, Public pools |
| For salt water | No |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 76 000 |
| Productivity, m³/h (at h) | 19 at 15 m |
| Useful power, l.s. | 2 |
| Power, kW | 1.5 |
| Protection class | IP55 |
| Connection | 63 mm |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 17.8 |
| Size | 635x300x440 mm |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 24 months. The warranty is subject to timely regular maintenance and replacement of consumables. When installing the pump an additional motor protection circuit breaker is required. |
Reviews users (0)
Write Your Own Review- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.


