This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
1 piece left.
SKU
17982
Hayward HCP40753E self-priming centrifugal pump with prefilter for commercial swimming pools. Used for filtering and circulating water. The HCP range was developed by Hayward as a reliable alternative to heavy duty cast iron and bronze pumps for commercial applications. Made from lightweight, durable thermoplastic enriched with fiberglass. Hydraulic units made from Noryl allow the use of pumps with salt and sea water. Equipped with a large capacity prefilter. Transparent prefilter cover with 4 easy-open stainless steel screws. The pump uses a high-power cooled TEFC motor that meets the IE3 energy saving standard (ultra-high energy efficiency class). Model 400/700V. Designed to work in pools up to 418,000 liters.
- Productivity: 104.5 m³/h
- Power: 7 kW
- Connection: 110 mm
Characteristic
| Article | 11451339222, 11451339222 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Purpose | Public pools |
| For salt water | No |
| Engine energy efficiency | IE3 |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Number of phases | 3 (380-400 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 418 000 |
| Productivity, m³/h (at h) | 104.5 at 12 m |
| Power, kW | 7 |
| Connection | 110 mm |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 59.0 |
| Size | 914х583х357 мм |
| Manufacturer | Hayward |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months. The warranty is subject to timely regular maintenance and replacement of consumables. When installing the pump an additional motor protection circuit breaker is required. |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPump Hayward HCP40753E KAN760 T2 IE3 (380 V, 104.5 m3/h, 7.5 HP)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.








