This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
€192.00 Special Price €240.00 €240.00 - lowest price in 30 days
Out of stock
SKU
42538
The KRIPSOL Ninfa NK 33 pump is an excellent option for ensuring a continuous flow of water through a filtration system in swimming pool systems. It can effectively service pools with a capacity of up to 34,000 liters.
Reason for price reduction: the fan cover has been repaired; the original packaging is damaged, but the complete package is intact.
- Pump for private pools
- Flow rate: 8.4 m³/h, with a head height of 6 m
- Input power: 0.36 kW
- Output power: 0.33 HP
- Number of phases: 1
Characteristic
| Article | 010101121000 U1 |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Purpose | Private pools |
| For salt water | Yes |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Maximum volume of the serviced pool, l | 33 600 |
| Productivity, m³/h (at h) | 8,4 at 6 m |
| Useful power, l.s. | 0.3 |
| Power, kW | 0.4 |
| Connection | 2" |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 7.0 |
| Size | 422x180x255 mm |
| Manufacturer | Kripsol |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 24 months. The warranty is subject to timely regular maintenance and replacement of consumables. When installing the pump an additional motor protection circuit breaker is required. |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPump KRIPSOL Ninfa NK 33 (220 V, 8.4 m3/h, 0.33 HP), markdown
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.





