This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
0 Reviews
Starpump Pro 2.0 M pump with prefilter from a Spanish manufacturer for private pools and SPAs. Designed for water circulation and filtration. The housing is made of modern thermoplastic, resistant to moisture, chemicals, and temperature fluctuations. The pump is equipped with a large prefilter with a transparent cover for easy inspection and maintenance. Suitable for fresh and salt water. Quiet operation does not interfere with daily use of the pool or SPA.
- Flow rate: 28.5 m³/h at 10 m
- Power: 2 HP
- Power supply: 220 V
Characteristic
| Article | 50067SP2M |
|---|---|
| Safety data | Download |
| Purpose | Private pools |
| For salt water | Yes |
| Presence of a prefilter | Yes |
| Variable speed | No |
| Energy saving | No |
| Corpus material | High quality thermoplastic |
| Number of phases | 1 (220-240 V) |
| Productivity, m³/h (at h) | 28.5 at 10 m |
| Useful power, l.s. | 2 |
| Power, kW | 2.2 |
| Operating water temperature, °C | up to +40°C |
| Protection class | IPX5 |
| Additional information |
|
| Packed weight, kg | 17.5 |
| Manufacturer | QP |
| Country of Manufacture | Spain |
| Product warranty | 3 years |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewPump QP Starpump Pro 2.0 M (220 V, 28.5 m3/h, 2 HP)
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.



