This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
€587.00
Ready to delivery
SKU
21628
0 Reviews
The Aquaviva 7320 Black Pearl robot vacuum cleaner is the ideal solution for cleaning liner, composite and polypropylene pools. It has an extended cable, 4 additional rotary brushes for cleaning corners and two operating cycles: 60 and 180 minutes. Thanks to the large filter basket with top access and replaceable fine prefilter, filtration up to 50 microns is ensured.
The manufacturer warns: stiffening ribs on the walls of plastic composite pools can interfere with the movement of the vacuum cleaner. In this case, the robot will only be able to clean the bottom part of the wall.
- Cleaning mode: bottom, walls, waterline
- Cleaning rollers: rubber tracks
- Capacity: 14 m³/h
- Cable length: 18 m (15 + 3) m
Characteristic
| Safety data | Download |
|---|---|
| Article | 7 320 |
| Type of vacuum | Robot |
| Vacuum cleaner power | from the mains |
| Pool area, m² | 60 - 80 |
| Power cable length | 18 m (15 + 3) |
| Cleaning mode | Bottom, walls, waterline |
| Cleaning cycle, minutes | 60/180 min |
| Purpose | Home pools |
| Productivity, m³/h | 14 |
| Power supply | 230 V/ 50 Hz |
| Cleaning width part | 50 cm |
| Additional information |
|
| Equipment |
|
| Package size | 41х37х34 cm |
| Packed weight, kg | 11.9 |
| Manufacturer | Aquaviva |
| Product warranty | 12 months |
Reviews users (0)
Write Your Own ReviewRobot vacuum cleaner Aquaviva 7320 Black Pearl
Convenient shipping
Shipping methods:
- In-store pickup
- DPD courier
- Raben courier
Convenient payment methods
Payment methods
- PayU money transfer (in development)
- Cash on pickup
- Bank transfer
Fast same day shipping
Order processing time:
- All orders placed Monday through Friday before 12:00 pm are processed the same day.
- Orders placed after 12:00 Friday will be processed on Monday.
30 days to return without giving reasons
The deadline for withdrawal from the contract expires 30 days from the date on which the buyer took possession of the goods or when a third party other than the carrier and specified by the customer took possession of the product.









